Bağlar Belediyesi’nde rüşvet davası: Başkan Yardımcısı tahliye edildi

Diyarbakır’da geçen yıl rüşvet soruşturması kapsamında gözaltına alınan Bağlar İlçe Belediyesi’nde görevli F.K. ile belediye başkan yardımcısı S.A.’nın tutuklu, AK Partili eski Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun da tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşma yapıldı. Mahkeme, tutuklu belediye başkan yardımcısı S.A.’nın, adli kontrolle serbest bırakılmasına karar verdi.

İMAR MÜDÜRÜ PARAYI ALIRKEN SUÇ ÜSTÜ YAKALANDI

DHA’nın haberine göre, Bağlar Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nde görevli F.K.’nin, kendisinden işini yapması karşılığında rüşvet istediğini iddia eden iş insanı N.B., geçen yıl ekim ayında polise başvurdu. Bunun üzerine çalışma başlatan polis, düzenlediği operasyonda, seri numaraları alınmış paraları iş insanından alan F.K.’yi, paraları aracına koyarken suç üstü gözaltına aldı.

F.K. emniyete götürülürken, soruşturma kapsamında Belediye Başkan Yardımcısı S.A. da gözaltına alındı. İşlemlerinin ardından 2 Kasım’da adliyeye sevk edilen şüpheliler, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Soruşturma kapsamında Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu da savcılıkta ifade verdi. Beyoğlu’na adli kontrol şartı ile yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

‘BANA ÇANTADA HEDİYE OLARAK KÖY ÜRÜNLERİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ’

Olayın ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca rüşvet soruşturmasına ilişkin iddianame hazırladı. İddianamede, Hüseyin Beyoğlu, S.A., ve F.K., hakkında Türk Ceza Kanunu’nun “İrtikap” suçunu düzenleyen 250’nci maddesine istinaden 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianame Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi.

Davanın bugün görülen ilk duruşmasına tutuklu sanıklar S.A., F.K., ve tutuksuz sanık eski Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ile iş insanı N.B. ve 4 tanık hazır bulundu.

Sanıklardan F.K., duruşmadaki savunmasında imar müdürü olmadığını belirterek, “2023 yılında haziran ayında Bağlar Belediyesi’nde görüştük. Davacı, bakan ve milletvekili devreye soktu. Para muhabbetleri sohbet amaçlıydı. Geçerliliği yoktur, manipüle edilerek yapılmıştır. Müşteki bana ‘Yemek yiyelim’ dedi. Sonra yolun kenarında durduk. Bana çantayı teslim etti. ‘Hediyemdir’ dedi. Köy ürünleri olduğunu söyledi. Ben de bakmadım bagaja bıraktım. 3-5 dakika sonra polisler durdurdu. Çantayı aldılar, sordular. 23 yıl belediyede görev yaptım. Odamda herhangi bir şekilde müdür yazısı yok. Telefonumun şifresini de vermek istemiyorum” dedi.

BEYOĞLU: ESKİ BAKAN ABDULKADİR AKSU ARADI, YARDIMCI OLMAMI İSTEDİ

Eski Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ise bu konu ile ilgili eski bakan Abdulkadir Aksu’nun kendisini aradığını ve yardımcı olmasını istediğini söyledi.

Beyoğlu, “Sayın Bakanımızın dostları dedim. Encümen toplantısı olduğu gün geldiler. Belediyede 30 müdürlük var. Çoğu birimlerde memur olmadığı için vekaleten bakarlardı. F.K., tekniker olarak çalışıyordu. Bir de kendi istekleriyle belediyeye bağış yapmak isterlerse yaparlar. Biz kimseyi zorlamayız. Hiçbir işlemde talimat vermedim. Beraatimi istiyorum” diye konuştu.

‘ORTAĞIM İLE GİTTİK, DAİRE BAŞINA DA 50 BİN TL İSTEDİLER’

İş insanı N.B. de, operasyon sonrasında imar odasının bozulduğunu ifade etti.

N.B., “Tevdi için 2 milyon istediler. ‘Başkan beyin talimatı böyle’ dediler. Ortağım ile gittik. Daire başına da 50 bin TL istediler. Eski Bakan Abdulkadir Aksu’ya ulaştım, durumu anlattım. Bakan aradığı için 500 indirdiler. ‘En son 5 milyon 500 bin yaparım’ dediler. 4 koltuk vermişlerdi S.A.’ya. Kendisi ambulans şoförü. Bunlar 3’ü de şebeke. ‘En son 4 milyon TL’ye bağlayın’ dedim. F.K.’ye de ‘Helal etmiyorum’ dedim. Başkanın odasına çıktık. ‘N.B.’nin işi tamamdır, hızlandırın’ dediler. Olay günü aradım, beni internet üzerinden aradı. Yolun kenarında durduk. ‘Para arabamda’ dedim. Bana dedi ki F.K., ‘Bagajıma at’. Kendi elimle bagaja koydum. Çanta çocuğumun okul çantasıydı, ‘Geri getir’ dedim. F.K., bana ‘O iş bende’ dedi. Benim ne bağım ne de bahçem var. Ben o çantada köy ürünü götürmedim” ifadelerini kullandı.

İfadelerin ardından mahkeme heyeti tutuklu belediye başkan yardımcısı S.A.’nın adli kontrolle tahliyesine, F.K.’nin tutukluluk halinin devamına, eski Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun ise adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağına devam kararı verdi.

Dava 17 Temmuz’a ertelendi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x